تبلیغات
شیراز ما

راه آهن شیراز-بوشهر

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه 29 خرداد 1392, 01:12 ب.ظ

بعد از ساخت و افتتاح خط قطار و راه آهن شیراز-اصفهان-تهران و شیراز- مشهد، ساخت خطوط جدید دیگری بمنظور اتصال استان پهناور پارس به استانهای دیگر و استانهای همجوار، در دستور کار قرار گرفت و تعدادی از انها هم شروع شده است.
در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.این ایستگاه به عنوان یکی از بهترین و بزرگترین ایستگاه های راه آهن کشور مطرح است.


در ابتدای سال گذشته، ساخت قطار شیراز-بوشهر- عسلویه با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز شد و تا به امروز پیشرفت هایی عاید این پروژه شده است.

ادامه مطلب،؛

پروژه قطار شیراز-بوشهر هم اکنون در دست ساخت است و این پروژه شهر شیراز و استان پارس را مستقیما به دریای خلیج پارس و بندر بوشهر متصل میکند.و اط رفی دیگر بعد از شهر بوشهر به عسلویه اتصال پیدا میکند. قطعه اول پروژه بطول 37 کیلومتر و قطعه دوم بطول 61 کیلومتر با اعتباری بالغ بر 51 میلیارد تومان اغاز شده است که به احتمال زیاد این رقم افزایش پیدا کرده است.
 این خط ریلی مهم کشور، از مرودشت در 40 کیومتری شمال شهر شیراز آغاز شده و با عبور از شرق شهر شیراز، به جنوب شرق شهر میرسد و در حاشیه بزرگراه خلیج فارس و فرودگاه بین المللی ایستگاهی بزرگ را تشکیل میدهد.به این ترتیب بخش مهمی از پیرامون شهر را کمربند ریلی تشکیل میدهد و با عبور از شهر شیراز و خروج از استان پارس به استان بوشهر وارد میشود. قطعه دوم این پروژه نیز از شهرستان اهرم استان بوشهر شروع شده و با عبور از خورموج و بندر کنگان به عسلویه میرسد.تامین اعتبار این طرح توسط وزارت نفت انجام شده و طول کل خط ریلی پروژه مذکور،647 کیلومتر است.

-------------------------------------------

پروژه دیگری که پس از وقفه ای نسبتا طولانی شروع بساخت شد، طرح قطار شیراز-بندر عباس است که این پروژه نیز هم اکنون در دست احداث میباشد.ایستگاه اصلی این قطار برای شیراز و اتصال به استان هرمزگان همان ایستگاه ذکر شده در منطقه بزرگراه خلیج فارس و فرودگاه بین المللی شیراز است. ساخت ایستگاه دوم شهر شیراز هنوز شروع نشده اما زمین مورد نظر برای ساخت تهیه شده است.
قطار شیراز به بندر عباس از شهرهای فسا- جهرم-لار در استان پارس گذر کرده و به بندر عباس متصل میشود.

نکته ی جالب اینست که در طرحی که برای پیوند دادن شهر بندرعباس به جزیره قشم دیده شده و  در پروژه پل خلیج فارس،امکان عبور راه آهن نیز از میانه ی پل دیده شده و با اجرایی این پروژه میتوان امیدوار بود که شیراز مستقیما به جزیره قشم اتصال پیدا کند.یعنی قطار شیراز-قشم هم راه اندازی شود.

پروژه بعدی هم که هم اکنون در دست احداث میباشد طرح قطار شیراز-کرمان است.طرح اصلی این مهم، اتصال شیراز به معدن گل گهر سیرجان است.که از شهرهای استهبان و نیریز و قطروئیه در استان فارس عبور میکند.

دو پروژه دیگر هم که در حال مطالعه میباشند، طرح قطار های شیراز-یزد و شیراز-اهواز است که سرمایه گذاری قطار شیراز-اهواز توسط کشور پرتغال انجام شده.
بوسیله ی این پروژه کلانشهر شیراز به عنوان چهارراه ریلی کشور مطرح میشود.

امید است نحوه ی خدمات دهی و سرعت و کیفیت راه آهن ایران هرچه بهتر و مطلوب تر شود.
banner

موضوعات
درباره ما

شیراز، پایتخت فرهنگی و مهد تمدن ایران زمین
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نویسندگان
آخرین مطالب
» ورود رام ششم واگن های مترو شیراز ( سه شنبه 12 آبان 1394 )
» پروژه امتداد زیر گذر گلستان ( سه شنبه 27 مرداد 1394 )
» تصویب هتل نیایش ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» ساخت یکی از بلندترین هتل های کشور در شیراز ( پنجشنبه 11 تیر 1394 )
» ورود پنجمین رام واگن های مترو شیراز ( یکشنبه 7 تیر 1394 )
» افتتاح ایستگاه مترو شاهد ( چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 )
» پایتخت فرهنگ و تمدن ایران آماده استقبال از رئیس جمهور ( دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 )
» افتتاح یکی از بزرگترین شبستان های کشور در شیراز ( شنبه 1 فروردین 1394 )
» بزودی، افتتاح زیرگذر دلگشا ( پنجشنبه 28 اسفند 1393 )
» برج های آفرینش ( جمعه 15 اسفند 1393 )
کلمات کلیدی