تبلیغات
شیراز ما

فرهنگ پشت دیوارسیلوی قدیمی شیرازخاک می خورد/مردم منتظر تالار مرکزی شهر

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه 8 بهمن 1393, 11:14 ق.ظ

به گزارش شیراز ما و به نقل از مهر، سالهاست که تالار حافظ جور کمبود سالن نمایش را در شهر شیراز می کشد، سالهاست که هیچ سالن جدیدی در این شهر ساخته نشده بود تا اینکه دولت پیشین در قالب طرح مهرماندگار تصمیم گرفت تالاری در قامت تالار وحدت تهران برای شیراز ایجاد کند.

تالار مرکزی شیراز در زمینی به مساحت ۱۸ هزار متر مربع و با زیر بنای ۲۰ هزار متر مربع احداث می شود تا بخش مهمی ازدغدغه های هنرمندان در تمامی گرایشها برای ارائه آثار پاسخ دهد و آنگونه که وعده داده شد این تالار با تجهیزات و سالن‌های تخصصی که دارد تقریبا در قامت تالار وحدت تهران خواهد بود.

سالن همایش دو هزار نفری با زیر بنای چهار متر مربع گالری نمایش آثار هنری، اتاق مخصوص تمرین موسیقی و تئاتر، کارگاه ساخت دکور، کتابخانه تخصصی، فضای نگهداری ادوات موسیقی از دیگر بخش های است که در تالار مرکزی شیراز دیده شده است. اما این ها همه تصوراتی است که از این تالار به جا مانده تا همچنان آرزوهای هنرمندان شیرازی پشت دیوار سیلوی قدیم در بند بماند.

از زمان تصویب ساخت این سالن و جانمایی آن در محل سیلوی قدیمی شیراز زمان زیادی می گذرد اما خبری از پیشرفت پروژه نیست. بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس کفاف ساخت این تالار با عظمت را طبیعتا نخواهد داد  و اینجاست که باید ارگانهایی نظیر شهرداری و استانداری برای تامین اعتبار آن وارد شود، اتفاقی که تاکنون رخ نداده و گویا اراده ای نیز برای پیگیری این پروزه در این دو ارگان دیده نمی شود.

سیلوی قدیمی شیراز

هنوز این جمله شهردار شیراز که از آمادگی برای ساخت زمین سیلوی قدیم شیراز برای ساخت تالار بزرگ مهر اختصاص یافته یک ماه نگذشته که به نظر می رسد طرحی که قرار بود مهرماندگار بر دل اهالی هنر و فرهنگ شهر ادب بنشاند باید همچنان در میانه جدل های گاه و بی گاه چشم انتظار وعده های مدیران بماند تا هنوز مردم و هنرمندان به تالار حافظ بسنده کنند.

در حالیکه کمتر از یک ماه پیش علیرضا پاک فطرت در جمع پیشکسوتان و اهالی تئاتر شیراز که برای گشایش تماشاخانه شهر کتاب شیراز به خیابان پزشکان آمدند تا در نبود یک سالن تئاتر درست و درمان آن را در شمال غرب شهر بجویند، گفت: به سهم خودم سالن های شهرداری را به اهالی تئاتر می دهم.

سالهاست که تالار حافظ جور کمبود سالن نمایش را در شهر شیراز می کشدمتولی شهری شیراز در حالیکه این نهاد شهری دارای فرهنگسراها و خانه های فرهنگی است که شهروندان حتی از وجود این مراکز نیز اطلاع چندانی ندارند با وعده ساخت سالن۲۵۰۰ نفری میان هنرمندان و مردم قرار گرفت که این اماکن آنچنان در جریان فرهنگی و هنری شیراز نقش بازی نمی کنند و گرچه این فرهنگسراها و خانه های فرهنگ کم هم نیستند، اما از جریان فرهنگی وهنری شیراز هنگامی باری به دوش می کشند که تعطیلات تابستانی مدارس باشد تا این نهاد در تامین اوقات فراغت نسل های آینده نیز نقشی داشته باشد.

شهردار شیراز که در آیین گشایش تماشاخانه و نگارخانه شهر کتاب شیراز توپ را در زمین  استانداری فارس انداخت تا آمفی تئاتر این مجموعه را در اختیار هنرمندان قرار دهد با اعلام اینکه بسیاری از سازمان ها و اداره های شیراز دارای چندین سالن هستند که خیلی وقت ها درش بسته است از این نهادها دعوت کرد که سالن های آمفی تئاتر خود را به روی هنرمندان بگشایند.

سالن شهید امامی به تئاتری ها داده شود

گرچه شهردار شیراز از نهایی شدن سالن دوهزار نفره تئاتر خبر داد و گفت: یک سال و نیم است که پیگیر طراحی این آمفی تئاتر هستیم که امیدواریم ظرف یکی دوماه آینده کلنگ ساخت آن به زمین زده شود، اما در پی درخواست استاد رحیم هودی، پیشکسوت تئاتر شیراز مبنی بر آزاد ساختن اتاق جنب خانه فرهنگ شماره ۴ که در بوستان آزادی قرار دارد و به نام وی تنها تماشاخانه پرکار شیراز است، پاسخ داد: پیگیر سالن استاد هودی خواهم شد، اما چرا تنها به یک اتاق ۱۲ متری اکتفا می کنید، چراکه استانداری هم می تواند قول بدهد در هفته دست کم یک روز سالن شهید امامی را در اختیار هنرمندان قرار دهد.

سیلوی قدیمی شیراز

شهرداری شیراز با این وجود یکی از باغ های در تصرف خود را که با نام "باغ حلوایی" شناخته می شود در تقاطع قدوسی غربی و بلوار ایمان شمالی را برای ساخت مجموعه نمایش و ورزش در نظر گرفته که در مرحله طراحی نقشه قرار دارد و آنگونه که شهردار منطقه در گفت و گو با مهر اعلام کرد، اولین خانه نمایش و تئاتر آیینی شیراز که کارکرد آن منطقه ای است در قالب یک پردیس بزرگ سینما و تئاتر در محل این باغ واقع در ایمان شمالی احداث می شود.

باغ حلوایی هم میزبان هنرمندان می شود

در این رابطه شهردار منطقه ۶ به خبرنگار مهر بیان کرد: کارهای مطالعاتی و نقشه برداری این پردیس سینمایی و تئاتر به پایان رسیده و در حال انتخاب پیمانکار برای اجرا هستیم که ردیف اعتباری آن را معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز متقبل شده است.

اسماعیل صالحی گفت: این مجموعه دارای ۱۶هزار و ۶۰۰ متر فضاست که بخشی از آن ورزشی و بخشی نیز مجموعه پردیس سینمایی و نمایش و تئاتر است. هیچ محدودیتی از نظر جا نداریم اما به خاطر ردیف اعتبارات و اینکه سال اولی است که در ردیف اعتبارات قرار می گیرد فعلا در فاز نخست یک سالن کوچک جهت تئاتر و نمایش و مناسبت ها به این شیوه دیده شده، اما چشم انداز آن یک پردیس بزرگ نمایش و تئاتر آیینی و سینمایی است.

با اینکه هنوز از اقدام شهرداری برای ساخت سالن تئاتر در قالب نخستین خانه نمایش آیینی تغییر کاربری باغ حلوایی را در میانه سکوت فعالان محیط زیست اجرایی نکرده و تنها بنری از احداث این مرکز سردر باغ یادشده اشغال کرده از تکمیل پروژه تالار بزرگ مهر شیراز دست کم در سال ۱۳۹۴ خبرهای خوشی به گوش نمی رسد.


امیدواریم هرچه زودتر شاهد اجرای تالار مرکزی مهر و تالار 2500 نفری شیراز در پارک جنت باشیم.


banner

موضوعات
درباره ما

شیراز، پایتخت فرهنگی و مهد تمدن ایران زمین
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نویسندگان
آخرین مطالب
» ورود رام ششم واگن های مترو شیراز ( سه شنبه 12 آبان 1394 )
» پروژه امتداد زیر گذر گلستان ( سه شنبه 27 مرداد 1394 )
» تصویب هتل نیایش ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» ساخت یکی از بلندترین هتل های کشور در شیراز ( پنجشنبه 11 تیر 1394 )
» ورود پنجمین رام واگن های مترو شیراز ( یکشنبه 7 تیر 1394 )
» افتتاح ایستگاه مترو شاهد ( چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 )
» پایتخت فرهنگ و تمدن ایران آماده استقبال از رئیس جمهور ( دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 )
» افتتاح یکی از بزرگترین شبستان های کشور در شیراز ( شنبه 1 فروردین 1394 )
» بزودی، افتتاح زیرگذر دلگشا ( پنجشنبه 28 اسفند 1393 )
» برج های آفرینش ( جمعه 15 اسفند 1393 )
کلمات کلیدی