تبلیغات
شیراز ما

شوالیه آواز ایران مسحور ماه شیراز

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه 21 مرداد 1393, 01:14 ب.ظ

به گزارش خبرنگارایرنا و به نقل از شیرازما ، شوالیه آواز ایران ، مردم شیراز را مردمی با جان مایه فرهنگ و تمدن پارسی دانست و از نزدیکی فرهنگی بین شهروندان کرد و پارس سخن گفت و گفت : من کـُـرد کرمانشاهی هستم اما همیشه عاشق شیراز بوده ام.

استاد شهرام ناظری که قطعه ای را به صورت بداهه با سه تار نواخت و با شعری از نیما یوشیج آن را مزین کرد ، ترانه اشک در چشم ترم می شکند را اجرا کرد و با برجسته کردن عبارت های می تراود مهتاب ، میدرخشد شب تاب ، نیست یک دم شکند خواب به چشم کس و لیک ، غم این خفته ی چند ، خواب در چشم ترم می شکند ، بارها تشویق حاضران را برانگیخت و موجب تشویق جمعیت شد.

شهرام ناظری همچنین بیان داشت : به واسطه دیدن ماه کامل بر فراز باغ زیبای عفیف آباد این ابیات و ترانه را انتخاب کرده و آن را به جمعیت حاضر در باغ تقدیم کرد.

ماه یک شنبه شب و دوشنبه شب نه تنها از هر شب دیگر بزرگتر به نظر می رسید بلکه در 20 سال گذشته هم ماه به این بزرگی در آسمان دیده نشده بود.

به گفته متخصصان و صاحبنظران فاصله ماه در این دو شب با زمین 1389 کیلومتر کمتر است و این در حالی است که متوسط فاصله ماه تا زمین 384 هزار و 400 کیلومتر است.

ماه وقتی در مدار خود به حضیض یا نزدیکترین فاصله اش با زمین می رسد این قدر بزرگ به نظر می رسد دلیل این بزرگی غیرعادی این است که ماه در 20 سال گذشته به این حد به زمین نزدیک نبوده است.

شهروندان شیرازی در زیر نور مسحور کننده ماه همچنین به قطعات ، من چه دانم، شیدا شدم، راست بگو نهان مکن، قفل زندان و زمستان که توسط استاد شهرام ناظری اجرا شد گوش فرا دادند.

شوالیه موسیقی ایرانی در حین اجرای این قطعات همچنین بارها از رعایت نظم و سکوت شهروندان تقدیر کرد و آن را برگرفته از فرهنگی غنی علاقه مندان به موسیقی در شیراز دانست.

صابر نظرگاهی (تار)، راشد باباشهابی (کمانچه)، یونس پاک نژاد (کمانچه)، بابک غسالی (بربت)، شهریار نظری (دف) و فرهاد صفری با (تنبک) شهرام ناظری را در این اجرا همراهی کردند. 

این خواننده و موسیقیدان نامدار ایرانی سه شنبه شب (21 مرداد) هم برای دوستداران موسیقی سنتی برنامه اجرا خواهد کرد. ک/2


banner

موضوعات
درباره ما

شیراز، پایتخت فرهنگی و مهد تمدن ایران زمین
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نویسندگان
آخرین مطالب
» ورود رام ششم واگن های مترو شیراز ( سه شنبه 12 آبان 1394 )
» پروژه امتداد زیر گذر گلستان ( سه شنبه 27 مرداد 1394 )
» تصویب هتل نیایش ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» ساخت یکی از بلندترین هتل های کشور در شیراز ( پنجشنبه 11 تیر 1394 )
» ورود پنجمین رام واگن های مترو شیراز ( یکشنبه 7 تیر 1394 )
» افتتاح ایستگاه مترو شاهد ( چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 )
» پایتخت فرهنگ و تمدن ایران آماده استقبال از رئیس جمهور ( دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 )
» افتتاح یکی از بزرگترین شبستان های کشور در شیراز ( شنبه 1 فروردین 1394 )
» بزودی، افتتاح زیرگذر دلگشا ( پنجشنبه 28 اسفند 1393 )
» برج های آفرینش ( جمعه 15 اسفند 1393 )
کلمات کلیدی